8 Mart Dünya Kadınlar Günü Niçin Önemli: İstatistiklerle Kadın Olmak
8 Mart 2019 Hayat İnsan

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Niçin Önemli: İstatistiklerle Kadın Olmak


Twitter'da Paylaş
0

“2030'a kadar Gezegende Yarı Yarıya: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin İleri”

8 Mart her yıl Uluslararası Kadınlar Günü olarak kutlanıyor ve bu yolla hem dünya çapındaki kadınlar onurlandırılıyor hem de bugüne, bu seviyeye gelene kadar cesur ve sıra dışı kadın önderlerin verdiği mücadele bir kez daha hatırlanıyor. Gelişen dünyadaki kadınları sosyal girişimcilik aracılığıyla güçlendirmeyi amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Willow Tree Roots vakfının kurucusu ve yöneticisi olan Tiffani Sharp, “Şimdi durmanın ve dinlemenin zamanı değil,” diyor. “Hiç olmadığı kadar çalışmalıyız, önemli kadın hakları konusunda farkındalık yaratmalıyız ve değişimi şiddetle savunmalıyız.” 2016 yılındaki Kadınlar Günü’nün teması “2030'a kadar Gezegende Yarı Yarıya: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin İleri” olarak belirlendi. Bu hedefe göre 2030 yılına kadar özgür ve adil bir eğitim, erken çocukluk bakımını sağlanacak ve ayrımcılığa, şiddete, cinsel istismara, kadın ticaretine, zoraki evliliklere ve kadın sünnetine son verilecek. 2030 hedeflerinin onuruna biz de Uluslararası Dünya Kadınlar Günü’nün neden bu kadar önemli olduğuna dair 25 madde sıraladık:

Cinsel şiddet

1 Dünya çapında yaklaşık her üç kadından biri tecavüze ya da şiddete maruz kalıyor. (BM)

2 Dünya çapında 15-44 yaş arasındaki kadınlar kanser, trafik kazası, savaş ve sıtma gibi tehlikelerden çok tecavüz ve aile içi şiddet gibi olaylara karşı daha çok tehdit altında. (BM)

3 Dünya çapında yaklaşık 120 milyon kız çocuğu, başka bir deyişle her 10 kız çocuğundan 1’i cinsel şiddet mağduru. (Dünya Sağlık Örgütü)

4 Yapılan birçok çalışma cinayet nedeniyle ölen kadınların yarısının katillerinin mevcut ya da eski kocaları ya da sevgilileri olduğunu gösteriyor. (BM)

5 603 milyon kadın aile içi şiddetin bir suç sayılmadığı ülkelerde yaşıyor. (BM)

6 Aslında dünyadaki yaklaşık 200 ülkenin yalnızca 76 tanesinde aile içi şiddeti kapsayan yasa var. Ayrıca sadece 57 ülkede cinsel istismara karşı yasalar bulunuyor. Dünyadaki 10 ülkede kadınlar yasal olarak kocalarına itaat etmek zorunda. (The Independent)

Çocuk gelinler ve yasal kölelik

7 2015 yılında yaklaşık 15 milyon kız çocuğunun (bir bölümü 8 yaşının bile altındayken) evlenmeye zorlandı. (The Independent)

8 Bugün dünya çapında 700 milyon kadından fazlası 18 yaşını doldurmadan evlendi. 250 milyon kadın ise 15 yaşının altındayken evlendi. (UNICEF)

Kadın ticareti, kölelik ve yerinden uzaklaştırma

9 Bugün dünyada 20-30 milyon arası köle var ve her yıl 600-800 bin kişi uluslararası sınırlarda pazarlanıyor ve satılıyor. (DoSomething)

10 İnsan ticareti kurbanlarının 5’te 4’ü kadın ve bu kadınların yüzde 50’si reşit değil. (trafficking.org)

11 En az 20,9 milyon insan zorunlu işlerin ya da işçi köleliğinin kurbanı. (Uluslararası Çalışma Örgütü)

12 Dünyadaki fuhuşa zorlanan kurbanların yüzde 98’i kadın. (Mashable)

13 Her yıl 14.500-17.500 kadın ABD’ye yasa dışı olarak satılıyor. (Do Something)

14 Savaş dolayısıyla evlerinden ayrılan dünya çapındaki 42 milyon mültecinin yüzde 80’i kadın ve çocuk. Bu mülteciler genellikle sadece bireysel zanlılar değil, siyasi ve askeri gruplar tarafından da uygulanan sistematik tecavüzün, şiddetin ve terörün hedefi durumunda. (Women's Refugee Commission)

15 Her yıl 5000 kadar kadının tecavüz kurbanı olmaları, evlilik öncesi cinsel ilişkiye girmeleri ya da zina yapmaları nedeniyle “namus cinayeti” adı altında kendi akrabaları tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor. (BM)

Eğitim

16 Dünya çapında yaklaşık 584 milyon kadın okuma yazmayı hiç bilmiyor. (BM) 17 Dünya çapında 62 milyon kadının eğitim görmesine izin verilmiyor. (Makers)

18 Gelişmekte olan ülkelerdeki 15-24 yaş arasındaki genç kadınların yüzde 25’i (yaklaşık 116 milyon) ilköğretim eğitimini bile tamamlayamadı. (eGirlPower)

İş ve maaş 

19 Dünya çapında kadınların geliri, erkeklerin ortalama gelirinin sadece yüzde 60-75’i kadar. (PBS)

20 Dünyada aşırı yoksulluk içinde yaşayan (günde 1 dolardan az bir parayla geçinen) 1,5 milyar insanın yüzde 70’i kadın. (Do Something)

21 155 ülkede kadınların ekonomik olanaklarını kısıtlayan en az bir yasa bulunuyor. 100 ülkede ise kadınların çalışmasının yasak oldu işler listesi var. (The Guardian)

22 Dünyadaki 18 ülkede erkekler, eşlerinin çalışmasını engelleme hakkına sahip. (The Guardian)

Çocuk doğurma, üreme hakları ve kadın sünneti

23 Her dakika başı dünyanın bir yerindeki bir kadın hamileyken ya da doğum sırasında hayatını kaybediyor. Bu, günde 1400, yılda 529.000 kadın demek. Gelişmekte olan ülkelerdeki hamile kadınların yüzde 50’si düzgün bir anne bakımından yoksun. Bu kadınların birçoğu önlenmesi mümkün hastalıklar ya da komplikasyonlar nedeniyle ölüyor. (BM)

24 Her 4 kadından 1’i hamileyken fiziksel ya da cinsel saldırıya maruz kalıyor. (BM)

25 Afrika, Asya ve Orta Doğu’da bulunan ülkedeki yaklaşık 200 milyon kadın zorla sünnet ediliyor. Bu sünnetlerin çoğu ağrı kesici, enfeksiyonu önleyecek tıbbi malzeme ya da doktor gözetimi olmadan gerçekleştiriyor. (Dünya Sağlık Örgütü)

Çeviren: Deniz Saldıran

(Norm Schriever, Huffington Post)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR