Dünyanın En Etkileyici 6 Kütüphanesi
28 Kasım 2018 Gezi

Dünyanın En Etkileyici 6 Kütüphanesi


Twitter'da Paylaş
0

Birçok yönüyle okumak, seyahat etmenin muadilidir. Gerçek bir kitapsever aynı zamanda gezgin, bir yerin kalbine giden en doğru yolun kütüphanelerden geçtiğini bilir. Böyle yerlerde kitapseverler okumak ve bilgi bir araya gelir. Kütüphaneler sadece okumak için değil, aynı zamanda büyüleyici bir ruha, birçok üretim aşamasından geçen, emek harcanan kitapların kokularına sahip oldukları için bile kurulmuş olabilir. Bu yüzden kütüphaneleri ziyaret etmenin pragmatik bir amacı vardır. Özellikle turistler için kütüphaneler dışarıdaki gürültüden kurtuldukları sakin ve dingin mekânlardır.

Kütüphaneler dışında kitapsever gezginler için bir başka buluşma noktası daha vardır, kitapçılar. Dünyanın dört bir yanında bu kitapçılara verilebilecek birçok güzel örnek var, San Francisco’da City Lights ve Shakespeare and Company bunlardan sadece birkaçı.

Ama devam etmek gerekirse hem gezginler hem de kitap severler için dünyanın en güzel altı kütüphanesi.

Vatikan Kütüphanesi

Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olan Vatikan Kütüphanesi 1475 yılında kuruldu. Pek çok hazinenin yanı sıra İncil’in en eski elyazması, dünyanın dört bir yanından gelen 750.000 elyazması ve 1 milyondan fazla kitap ve 1. yüzyıldan kalma birçok belge bulunmaktadır.

British Museum Kütüphanesi

Bu kütüphane ve çalışma alanı 1857 yılında Londra’daki British Museum’da kapılarını açtı. En çok ziyaret edenler arasında Karl Marx (Kapital’i orada yazdığı söylenir), Oscar Wilde, Bram Stoker, Mahatma Gandhi ve Virginia Woolf’tu.

Bodleian Kütüphanesi

Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma kütüphanesi ve Avrupa’nın en eskilerinden biri olan Bpdleian Kütüphanesi 1602 yılında açıldı. Tahminen 11 milyon kitabı bünyesinde bulunduran kütüphane, adını kurulum aşamasını finanse eden İngiliz soylu Sir Thomas Bodley’den alıyor.

New York Halk Kütüphanesi 

Dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesi olan ve iki büyük aslan, tahammül ve sebat, tarafından korunan kütüphane 50 milyondan fazla bir arşive sahip.

İskenderiye Kütüphanesi

En parlak dönemlerinde İskenderiye kütüphanesinin arşivinde yaklaşık bir milyon eser vardı. Antik tarihin en dramatik olaylarından biri olan yangın, antik dünyanın en büyük ve en önemli deposunu bitirdi. Şu anki Mısır kütüphanesi geçmişe saygıdır.

Marciana Kütüphanesi

1468’de Venedik’te kurulan Marciana Kütüphanesi, bugün tüm kültürlerden gelen kodlar ve eski el yazmaları dahil olmak üzere dünyanın en önemli klasik metin koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. İsmi Venedik’in koruyucusu aziz San Marcos’tan gelir.

Çeviri: Yaprak Sayın

(Faena)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR